V sobotu 20. října se uskutečnil první ročník rockově-pivního festivalu s názvem BUČOVICEfest. Sám název už vypovídá, ve kterém městě se tato akce konala, upřesníme jen, že se tak dělo v prostorách kina Brigáda. Organizátorům se podařilo vyjednat i podporu představitelů města Bučovice, v podobě dotovaného nájmu prostor kinosálu.
Hlavní myšlenka festivalu spočívala v prolnutí koncertního vystoupení rockových skupin s přehlídkou produkce menších pivovarů, které prezentoval Pivní klub Melodie z Benešova. Návštěvníci tak měli na výběr z hudební tvorby tří rockových skupin, a mohli ochutnat 25 druhů piv, které se postupně objevili na čepu. Nutno dodat, že k tomuto účelu sloužilo důmyslné zařízení, umožňující chlazení a natočení až deseti různých značek piva v jednom okamžiku. Během večera se tedy dostalo na všechny avizované druhy pěnivého moku. Pivní menu doplňovalo rychlé občerstvení s klasickým sortimentem, včetně několika druhů kávy a destilátů.
Destiláty začneme i v reportu o kulturní části festivalu. Ten úderem 21:00hod otevřela skupina s příznačným názvem 52% DESTILATE. Kroměřížská kapela se zhostila nelehkého úkolu zahájení akce více než se ctí a divákům předvedla kvalitní bigbítovou produkci vlastních skladeb, s českými texty. Jejich hudba nastolila příjemnou atmosféru v sále, kde zazněly skladby z aktuálního CD skupiny s názvem Kančí hory. Po hodině a půl nastoupili domácí matadoři ŠAŠCI V MANÉŽI uskupení kolem zakladatele souboru Davida Šebesty. Zbytek osazenstva obléhající výčep se přesunul do sálu kina a mohla začít progressive-rocková produkce vlastních kusů kapely. Úderná rocková kytara již zmiňovaného Davida Šebesty, dunivé basové tóny baskytary a vpravdě ohromující výkon mladého bubeníka Davida Klementa, byl dokonalým základem pro majitele naléhavého vokálu, přezdívaného Guliver. Minimálně hlasově nezůstal tento frontman nic dlužen svému pseudonymu, a tak probíhala nefalšovaná vlna rockového nářezu po celou dobu vystoupení Šašků v manéži. Po této masírce, v dobrém slova smyslu, nastoupila funk-rocková formace Digital Chocolate. Pravda tady bych vytknul organizátorům ne zcela vhodně zvolený timing vystoupení kapel, kdy po šaškovském rockovém nářezu následovala lehká směsice funku,blues a rocku, která působila s popůlnočním časem spíše uspávajícím dojmem. Škoda, protože vystoupení této kapely rozhodně stálo za to a energie, kterou tato formace vkládala do svých písniček byla pozoruhodná. Lehká funkovo-artrocková hra kytaristy Pavla doplňovala úderná nápaditá rytmika bubeníka Toma s basistou Kiwim. Hudební podklad pod zpěv interpretky Aleny, která svým projevem uhlazovala sound bandu, byl vkusnou kombinací dynamické muziky a sametového vokálu. Zajímavým momentem v půlce „čokoládového“ vystoupení pak byla výměna za mikrofonem, který převzal zpěvák Spars. Nutno podotknout, že zvuku kapely nesvědčilo místy až metalové pojetí zpěvu frontmana. Tady bych zvážil citlivěji zvolené party vokalisty. Jinak Čokoláda byla určitě příjemnou alternativou k tvrdé rockové muzice předcházejících skupin.
Každopádně jsme se s několika návštěvníky shodli, jakou „raketovou“ rychlostí se zvýšila úroveň amatérských hudebních uskupení, které mají společné s amatérismem pouze to, že muzika není jejich oživou. A to, že dvě z těchto tří skupin, pocházejí přímo z Bučovic rozhodně není náhodou. V regionu Vyškovska se totiž nachází více než desítka hudebních skupin, které snesou, se ctí, srovnání s ostatními soubory, na přeplněné česko-moravské hudební scéně.
Jednu připomínku k akci bych však měl. Ze zvukové stránky nebyl koncert zcela vydařen, jak jsem se informoval přímo u zvukaře, na vině byl nedostatečný elektrický přívod prostor kina. Určitě námět k zamyšlení, při případném dalším ročníku. Na tuto otázku pořádání festivalu 2013 mi organizátoři odpověděli neurčitě. Každopádně patří dík všem, co se na této akci podíleli a také těm, kteří podpořili úsilí pořadatelů svou účastí.
Rozhodně by nebylo marné tuto akci v budoucnu zopakovat, nápad rockově-pivního festivalu v Bučovicích za to určitě stojí.