Nový Spark
venku od 31. října
Rocková otrava a léčba BELLADONNOU

Rocková otrava a léčba BELLADONNOU

Rulík zlomocný neboli Atropa bella-donna je vytrvalá a statná bylina, až 150 cm vysoká. Semeník se z plodu mění v kulatou, asi jako třešeň velikou bobuli, která je zprvu zelená, úplně zralá však je černá a lesklá a obsahuje hojnost fialové šťávy a četná drobná semínka. Jedovatost rulíku zaznamenal už starověký řecký filozof a přírodovědec Theofrastos. Ve středověku byl rulík součástí čarodějnických mastí, tzv. nápojů lásky a byl nebezpečnou zbraní v rukou travičů. Teprve od 17. století se rulík uchytil v evropské medicíně. Užívá se získaný čistý atropin k odstraňování křečí hladkých svalů, k zamezení slinění a dávení při operacích, dále jako mydriatikum k rozšíření zřítelnic a k léčení Parkinsonovy choroby. U nás si získala název vrahova, ďáblova nebo čarodějná bobule, bláznivá třešeň nebo jablíčka lásky

Jméno jako stvořené pro rockovou kapelu si vzala za své dvojice Luana Caraffa a Dani Macchi, ale nebyla to tak úplně jejich startovní čára. Tu bychom museli hledat u jejich předchozí kapely ZOO DI VENERE, která vydala u Warner Music v roce 2004 stejnojmenné album. Na něm najdeme nepříliš původní rock, který až příliš koketoval s popem. Pozornost vzbudila jen skladba „Killer“, která se objevila na soundtracku dvou filmů: Mucciniho „Remember Me“ a Tavarelliho „Free“. Jenomže po vzniku skupiny BELLADONA (14. února 2005 v Římě) věci nabraly spád a stojí tedy za to vyzpovídat půvabnou zpěvačku Luanu.

Jak kapela vznikla a kdo jsou její členové? Dani a já jsme potřebovali kapelu, která by hrála písně, které jsme psali. Tvoří ji naši skvělí přátelé: Mattia Mari hraje na bicí, Tam Scacciati na baskytaru a Licia Missorna na klavír.

Tvůrčí dvojicí jsi ty a Dani. Jak přispívají ostatní? Jsou vždy postaveni před hotovou věc nebo mají na hudbě nějaký svůj podíl? Jsme kapela, která vše hraje živě a i ve studiu se obejdeme bez pomoci jakýchkoliv samplů, zvukových bank a podobných krámů. Zvuk kapely je tedy výtvor výhradně našich rukou. Takže si dovedeš představit, jak důležitý je přínos všech členů skupiny a do jaké míry jejich vlastní styl dělá kapelu takovou, jaká je.

V čem je kapela nejsilnější? Na pódiu, při nahrávání ve studiu nebo třeba ve zkušebně při tvorbě vaší hudby? Nejvíce milujeme psaní písní a živé hraní. Nahrávání ve studiu má samozřejmě také své magické chvíle. Ta nudná část činnosti v kapele je pro nás vše, co se vztahuje k obrázkům: fotografická sezení, videa atd. Je to všechno velmi potřebné, ale opravdu rádi jsme, jen když můžeme hrát hudbu.

První album „Metaphysical Attraction“ (2005) ukázalo relativně nový přístup, který dostal název „rock noir“, přestože mě osobně nijak novátorský nepřipadá. Ale názvu se chytnul hudební tisk a také to ukazuje šikovnost kapely v oblasti promotion. Písně na desce jsou zvláštním způsobem zajímavé i poutavé a není divu, že skladby „Black Swan“ a „Foreverland“ byly nominovány na Grammy Awards v kategorii nejlepší rockový výkon dua a nejlepší rocková píseň. Ihned po založení MySpace stránek kapela zaznamenala druhý největší počet přístupů ze všech italských kapel, hned po LACUNA COIL. Kapela se tak doslova katapultovala do povědomí mnoha posluchačů a nastartovala působivý rozjezd kariéry.

Skupina hraje „rock noir“. Co je to vlastně za odrůdu rocku? Znám tvorbu kapely a to, co slyším, je (řekněme) rock s podmanivým zpěvem a zajímavými klávesami. Ve stylu se jménem „noir“ bych očekával trochu víc gotiky. Navíc některé písně jsou vlastně velmi optimistické. Když jsme začali psát naše písně, bylo nám jasné, že mají spojitost s tajemstvím (stejně jako filmy Davida Lynche nebo Alfreda Hitchcocka) mnohem více, než s groteskními horory a démonickou atmosférou jaká je v gotické hudbě. To je důvod, proč jsme se rozhodli pro novou definici, tedy „rock noir“! Ten význam chápeme tak, že s pojmem „noir“ máme spojené něco nejasného v našich myslích, co není objektivně vysvětlitelné.

Tvůj zpěv mi velmi připomíná Tanitu Tikaram. Takže se raději zeptám na vaše vlivy a kořeny. Co vás ovlivnilo a ovlivňuje? Moc děkuji za ten krásný kompliment! Nikdy jsem nestudovala zpěv a vlastně opravdu největší vliv je ten, že se pokaždé snažím hledat to, co je ve mně skryté.

Asi se nevyhnete srovnávání s vašimi krajany LACUNA COIL, přestože hrajete dost odlišnou hudbu. To vám ale asi nemůže příliš vadit, mám pravdu? Jistě, ano, někdy se to stane, že nás lidé srovnávají s LACUNA COIL. Ale jakmile se zaposlouchají do naší hudby, srovnávat přestávají. Sice jsme z Itálie a také často nosíme černou, ale hudba, kterou děláme je radikálně odlišná. Nikdy jsme s nimi živě nehráli, ale známe se osobně a naprosto je zbožňujeme. Samozřejmě máme rádi i jejich hudbu ̶ je to největší italská kapela všech dob, o tom není pochyb, takže je to vlastně obrovský kompliment, být s nimi srovnáván!

Vaší kariéře velmi pomohly sociální sítě. Stalo se to víceméně náhodně nebo to byla plánovaná strategie? Bylo to pro nás úžasné překvapení! Když jsme se rozhodli založit MySpace stránky, okamžitě jsme si uvědomili, že je to skvělá příležitost k propojení s dalšími nezávislými umělci na celém světě. A bylo opravdu úžasné sledovat, jak se lidé z celého světa zamilovávají do našich písní a mluví se svými přáteli o naší malé kapele.

Jenomže to už nebyla tak úplně malá kapela, protože hudba, přibývající počet vystoupení, důraz na vizuální stránku a další počiny budily zasloužený ohlas. Druhé album „The Noir Album“ (2009) produkoval Sylvia Massy (mj. TOOL nebo SYSTEM OF A DOWN) a skladbu „Till Death Do Us Part“ vysílal ve své „Friday Rock Show“ i Bruce Dickinson.

Velký důraz kladete na promo videa. Ty jsou bezesporu vaší silnou stránkou. Vymýšlíte je v kapele společně nebo oslovujete tvůrce zvenčí? Udělali jsme si všechna naše videa sami, s výjimkou „tajemného Elysian Love“ a „Let There Be Light“, které byly v režii úžasné a velmi mladé italské režisérky, Sereny Corvaglia.

Ve vaší produkci vznikl minifilm „Black Swan“. To je celkem ojedinělý a zajímavý projekt. Můžete ho představit? Chtěli jsme slyšet naše songy v rámci „noir“ filmu, takže jsme si jeden natočili! Je to thriller a opravdu nás bavilo ho natáčet.

Belladonna je jedovatá rostlina, ale také léčivá. Který účinek si berete za vlastní a za pro kapelu typický? Nám se líbí oba účinky! Naše hudba a naše texty jsou velmi nejednoznačné a právě to je jeden z důvodů, proč jsme si mysleli, že název BELLADONNA s jeho vlastní dvojznačností bude pro naši kapelu velmi výstižný!

Kapela během další doby vystupovala se STAIND, LOADED Duffa McKagana, MARS VOLTA, KORN nebo NINE INCH NAILS. Zajímavým milníkem byla spolupráce se skladatelem Michaelem Nymanem na kompozici „Let There Be Light“, kde slavný motiv z filmu „Piano“ hrál sám jeho autor – Michael Nyman. V roce 2010 začala skupina pracovat na svém zatím posledním albu „And There Was Light“. Produkce se ujal sám Dani za pomoci Alexa Eleny a hudebního inženýra Mikea Tacci (METALLICA). Deska, vydaná ve vlastní produkci, pokračuje v nastoupené „rock noir“ cestě i za pomocí zajímavých hostů (např. Rubyho Friedmana). Recitativy dokonce „obstarali“ Aleister Crowley a Carl Jung. Jakmile kolekce v roce 2011 vyšla, atakovala čela i-Tunes žebříčků a potvrdila další progres této pozoruhodné kapely.

Píseň „Let There Be Light“, na které jste spolupracovali s Michaelem Nymanem, dopadla skvěle. Jak k tomu spojení došlo? První kontakty s Michaelem Nymanem se konaly na facebooku, kde jsme si začali psát mnoho zpráv. Pak se jednoho dne přišel na nás podívat v Londýně a opravdu se mu líbila naše show. Tak jsme se rozhodli spolupracovat a napsali jsme „Let There Be Light“.

Tři alba je už celkem dlouhá cesta. Jak lze charakterizovat váš progres od prvotiny po současnost? Je to jako dívat se na fotografie stejného obličeje v průběhu několika let. Něco se nevyhnutelně mění, ale bez změny skutečné identity.

Hrdě se hlásíte ke své nezávislosti. Opravdu byste nepodepsali smlouvu s velkým labelem? Měli byste větší promotion, jezdili na větší turné, přišly by velké peníze… Dobrá, ale měli bychom menší nezávislost a menší svobodu dělat to, co chceme. Řeknu to jako umělkyně: založili jsme BELLADONNA, protože jsme měli co říct, a ne proto, abychom se stali bohatými a slavnými. Takže se nikdy nevzdáme naší svobody konat přesně to, co v hudbě chceme. Pokud bychom věděli, že nám label nechá absolutní svobodu, pak o tom možná můžeme přemýšlet, ale to velké labely nikdy neudělají, alespoň ne s novými kapelami.

Kapela je opravdu ještě relativně mladá, jaké cíle si před sebou stavíte? Jaké máte plány? Rádi bychom dělali hudbu až do smrti a možná i po ní! Náš nejbližší plán je říjnové show v České republice. A velmi, opravdu velmi se na to těšíme!

Aktualizované termíny koncertů Belladonna in concert – czech tour 2012:

13.10. Sokolov, Metaxa Club (+ 1/2 deci věcí) 15.10. Mariánské Lázně, Na Rampě (+ BOA + Le Bain de Maid) 16.10. Praha, Modrá Vopice (+Disabled + Souboj s pamětí) 17.10. Most, V+V Rock Bar (+ BOA) 18.10. Litoměřice, Baronka (+ Wono Sito Sedne + Vellocet Roll) 19.10. Černošice, Club Kino (+ BOA + Matahari) 20.10. Kladno, Poldofka (+ BOA + Fast Farragos) 22.10. Praha, Rock Café (+ BOA + Matahari + Legal Bengal) 23.10. Poděbrady, Boss Bar (+ BOA + Nový Hrábě) 25.10. Beroun, Rock Club Prdel (+ Fenomen) 27.10. Dvůr Králové nad Labem, Zálabí (+ Wohnout)

Nový Spark
venku od 31. října
Kalendář akcí
07.02. ALESTORM, ENSIFERUM, TÝR, HEIDEVOLK, ELVENKING
08.02. THE HALO EFFECT, PAIN, BLOODRED HOURGLASS
08.02. THE WEARS PRADA
08.02. THE DEVIL WEARS PRADA
14.02. MARILYN MANSON
16.02. THE NIGHT FLIGHT ORCHESTRA
18.02. LAIBACH
22.02. BULLET FOR MY VALENTINE, TRIVIUM, ORBIT CULTURE
01.03. DIRKSCHNEIDER
03.03. HIPPOTRAKTOR, COBRA THE IMPALER
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace