MYRATH jsou známí svým originálním spojením pro nás velmi exotické, tuniské hudby a metalu. A v žánru orientálního metalu se statečně postavili mezi velikány ORPHANED LAND nebo MELECHESH. Charismatický zpěvák Zaher se se Sparkem podělil o svůj pohled na aktuální albovou novinku „Karma“, vycházející 8. března, symboliku obalu desky a roli umělé inteligence v moderní hudbě. Mimoto jsme se dotkli i vážných témat, jako jsou náboženský extremismus a politická situace v Tunisku, které mají pro Zahera a kapelu MYRATH osobní dopad.
„Vždy jsem byl muslim, ale naše rodina patřila k… Já to přirovnání strašně nesnáším, ale k umírněným muslimům. Správně by se mělo říkat normálním, protože normální je být tolerantní, otevřený, nemůžeš přece jen tak někoho zabít nebo trestat za to, že nevěří v to co ty,“ říká ke svému náboženskému přesvědčení Zaher.
„Takže bych byl rád, kdyby se náboženství rozdělovalo na normální a radikální, nic jako umírněný islám neexistuje. Buď jsi normální, nebo šílenec. Takže třeba moje sestra se pravidelně modlí, poslouchali jsme náboženskou hudbu, dodržovali jsme přes den ramadán, ale v noci jsme se šli bavit, žili jsme běžný život. To je islám, který znám a na kterém není nic škodlivého. Po islámské revoluci se k nám ale dostaly myšlenky od wahhábistů a salafistů a dalších extrémních odnoží islámu. Války existovaly vždy, křížové výpravy a tak podobně, ale esence islámu, kterou já chápu a o které jsem četl v koránu, je, že já mám své náboženství, ty máš své náboženství a každý může svobodně věřit tomu, co uzná za vhodné. Naprosto nerozumím těmto extremistům, tomu, kde své myšlenky a přesvědčení berou. Jejich činy a víra v koránu rozhodně není.“
Rozhovor najdeš v aktuálním Sparku, album „Karma“ seženeš na Sparkshopu.