Ani půl století trvající kariéra, statut naprosté legendy a tvůrců heavymetalového žánru neochránil BLACK SABBATH před vlivem současné cancel culture. Aktivisté kapelu vyzývají, aby si z názvu odstranila slůvko „Black“, tedy „Černý“. Je prý rasistický.
„Stejně jako je v jedenadvacátém století společensky nepřípustný název sportovního klubu Redskins nebo rýže Uncle Ben´s, nemůžeme tolerovat ani rasově předpojaté názvy kapel,“ říká předsedkyně německé neziskové organizace NGU (Nicht unser Geschäft) Julia Lallen. Poukazuje tak na nedávné kauzy profesionálního klubu amerického fotbalu z Washingtonu, který byl pod tlakem aktivistů nucen po šedesáti letech změnit název z Redskins na Commanders, a populární rýže dnes už prodávané jen jako Ben´s Original.
„Naši členové se v současnosti zabývají i analýzou textů BLACK SABBATH, které vykazují známky satanismu. Pokud by se naše domněnky potvrdily, zvážíme další kroky,“ dodává Lallen. Že své snahy míní vážně dokládá i online petice přeložená do třinácti jazyků, na které přibývají další a další podpisy.
Pořiďte si album BLACK SABBATH, dokud ještě můžete!
Ostatně, jednání radikálnějších členů NGU už pocítil i Horst Kaufmann, který ve třísettisícovém Münsteru provozuje jeden z posledních obchodů hudebninami v celém Porýní-Vestfálsku. Skupinka aktivistů asi tři týdny stanovala přímo před vchodem a obtěžovala jeho zákazníky s úmyslem odradit je od návštěvy obchodu.
Nezůstalo přitom jen u požadavků odstranit z prodeje alba BLACK SABBATH. „Nejdřív se chovali celkem slušně a myslel jsem si, že jde o nějaký happening. Pouštěl jsem je do obchodu alespoň na záchod, ale asi po třech dnech si jeden z nich v regálu všiml desky WHITESNAKE. Pak teprve začalo peklo,“ povzdechl si obchodník, kterému teď reálně hrozí, že bude muset svůj obchod po třiceti letech zavřít.
A co na to sami muzikanti? Německým novinářům se podařilo získat jen vyjádření Ozzyho Osbourna, který se však o kauze dozvěděl až od nich: „Nevím, co na to říct. Budu se muset zeptat Sharon.“