Na streamovací platformu Spotify přibývá obsah v tempu 100 tisíc skladeb denně. Ačkoliv, slůvko „skladeb“ by si zasloužilo dát do uvozovek, jelikož množství daných položek vůbec neodpovídá písničkovému formátu a statisticky vzato je ani nikdo neposlouchá. A podobného audio odpadu bude nejspíš přibývat.
Nedávno jsme si v redakci hráli s umělou inteligencí schopnou vytvářet texty skladeb i obaly alb na základě předem definovaných kritérií a recesistický text o smyšleném albu MANOWAR jsme končili zmínkou o umělé inteligenci schopné skládat i muziku. Časy, kdy se i taková technologie stane dostupná všem, jsou zřejmě blíž, než si myslíme.
Arabská streamovací platforma Anghami o sobě tvrdí, že bude první službou svého druhu, která bude hostit 200 tisíc skladeb vytvořených umělou inteligencí. Dosud jich prý má 170 tisíc. Iniciativu rozjela díky partnerství s AI společností Mubert věnující se právě vývoji umělé inteligence schopné generovat hudbu.
V současnosti Mubert cílí zejména na tvůrce obsahu, kterým chce poskytnout možnost vytvářet pro své potřeby originální hudební doprovod a soundtracky nezatížené složitým licencováním. Jak o sobě firma tvrdí, využívá k tomu na jeden milion samplů složených čtyřmi tisíci skutečných muzikantů, které pak aranžuje do skladeb na základě předem zadaných kritérií. V současnosti se vývojáři zaměřují na to, jak uměle vytvořeným skladbám dodat nejen instrumentální část, ale také tu zpívanou…
První příležitostí, kdy obě společnosti mohly v praxi vyzkoušet efekt vzájemné synergie, bylo právě skončené mistrovství světa ve fotbale. Fanouškům poskytly možnost vytvářet „fandící pokřiky“ na základě daných kritérií, včetně země, které fandí.
A že už před šesti lety nebyl problém s pomocí umělé inteligence dosáhnout na hudebním poli pozoruhodných výsledků, dokazuje například tato „skladba THE BEATLES“ složená s pomocí AI nástroje Flow Machine…