Vyrůstat v syrové krajině post-sovětské Ukrajiny pro ně nebyl žádný med. Přesto si šli za svým snem a usilovnou prací se čtveřice z průmyslového města Horlivka z válkou zmítaného Donbasu vypracovala až mezi nejvýraznější tváře moderního metalu nejen v Evropě, ale po celém světě.
Raketový růst JINJER nezbrzdil ani vojenský konflikt, který už tři roky pustoší jejich domovinu. Jako ambasadoři Ukrajiny se snaží svou hudbou pomáhat a vybrat co nejvíce peněžních prostředků pro charity u nich doma. Po čtyřech letech přichází s novou deskou „Duél“, do níž obtiskli všechnu svou zlost, bezmoc, vztek, um a odhodlání.
Vypůjčil jsme si úvodní slova kolegy Kamila Dočkala z hlavního článku únorového Sparku. Kamil se setkal se zpěvačkou Tatianou a basákem Eugenem v Praze, a hovořili nejen o aktuální desce „Duél“. Na velký příběh můžete nahlížet okem pozorovatele. Sledovat mentalitu kapely, která se rozhodne dobýt svět svou hudbou, a když je potřeba, pomáhat válkou se zmítající rodné zemi, není příběhem všedním. Je to metal v přímém přenosu.
A východní větry zavály do rubriky Rockoví mohykáni i Alexandra, frontmana ruské formace SLAUGHTER TO PREVAIL. I jeho umělecký život je jízdou pilota formule metal. Galerie Titánů se ohlíží za sólovou kariérou legendárního kytaristy a zakladatele BLACK SABBATH. A Tony Iommi ještě neřekl poslední slovo. Svou duši Sparku otevřel Chuck Billy, zpěvák TESTAMENT. Tlukot medvědího srdce vám zprostředkuje WARDRUNA. Její frontman Einar Selvik vyprávěl Janě Vrbkové nejen o podstatě vztahu mezi člověkem a medvědem.
Od tohoto čísla na vás bude pravidelně čekat opět rubrika Tuzemské podhoubí, v níž se česká a slovenská scéna bude zrcadlit bez žánrových pravidel. A to zdaleka není vše.
Příjemný pobyt ve světě hudby, který máte rádi.
Karel Balčirák