Frontwoman WITHIN TEMPTATION Sharon den Adel se pro magazín Kerrang rozhovořila o tématu potratů. V rozsáhlé polemice rozebírá různé evropské zákony o potratech a obhajuje právo ženy na svobodnou volbu.
„V oblasti posílení postavení žen se toho poslední dobou děje hodně a celému hnutí se v posledních několika letech dostává víc pozornosti než kdy dřív. Vzhledem k nedávnému vývoji týkajícího se potratové legislativy v Polsku jsem se začala zajímat, jaká je situace v jiných zemích EU a také v malých, nezávislých státech v Evropě.“
„Předpokládala jsem, že jako kontinent budou zákony jednotnější, ale v případě potratů to tak bohužel není. Navzdory rostoucímu povědomí o poskytování rovných práv se svět zjevně nachází v různých fázích vývoje, což platí dokonce i pro údajně progresivní Evropu.“
„Minulý měsíc rozhodl polský soud, že potraty na základě diagnostiky závažných a nevratných vrozených vad plodu jsou protiústavní. Stalo se tak na žádost konzervativní vládnoucí strany PiS, přestože Polsko mělo už do té doby jeden z nejpřísnějších zákonů o potratech v Evropě. Doposud byly potraty povoleny pouze po znásilnění, incestu nebo v ohrožení života těhotné osoby nehledě na to, že znásilnění i incest je obtížné prokázat a zákon je v tomto ohledu nejasný. Polské právo do té doby umožňovalo legální potrat, pokud by byla diagnostikována závažná vrozená vada - což bylo jako důvod uvedeno u 98 % provedených potratů. Nyní již toto není povoleno.“
„Velmi mě překvapilo, když jsem zjistila, že stále existují některé evropské země a nezávislé státy, kde je bez výjimky potrat zakázán: například na Maltě nebo ve Vatikánu, a to i v případě znásilnění nebo incestu. V Andorře, Lichtenštejnsku a San Marinu je potrat ve většině případech také nezákonný. Dokážu si představit hrozné dopady pro tyto ženy, které v případě znásilnění nemají žádnou legální možnost těhotenství ukončit. A z pohledu dítěte je příšerná myšlenka, že se nenarodí z lásky a možná ani nebude vychováváno v milujícím prostředí.“
„Ve většině evropských zemí, jako jsou Francie, Belgie nebo Německo, je potrat bez ohledu na důvod legální během prvních 12 týdnů těhotenství. V Nizozemsku, kde žiji, jsou potraty legální od roku 1984 za předpokladu, že by plod nemohl mimo tělo přežít. V praxi lékaři dodržují 22 týdnů, ale většina potratů proběhne během prvních 12 týdnů.“
„Zjistila jsem, že praxe a právní předpisy se v jednotlivých zemích velmi liší. V mezinárodním právu neexistuje žádný jednoznačný standard, který by předepisoval, zda je potrat povolen či nikoli. Proto i v zemích, kde je potrat legální do 12 týdnů od těhotenství, není pro ženy snadné jej skutečně podstoupit. Je třeba překonat mnoho překážek. Objevuje se např. různá byrokracie. V Belgii a Maďarsku zákon stanoví, že kdokoli požádá o potrat, musí situaci nejprve konzultovat s psychologem. V několika zemích existuje povinné období oddělující zjištěné těhotenství a samotný potrat. Existuje také velký počet lékařů, kteří odmítají asistovat při legálních potratech a ne vždy pošlou ženy za někým, kdo by jim pomohl - což může skončit tak, že bude na potrat příliš pozdě.“
„Po mnoha hodinách zkoumání tohoto tématu je mi smutno za ty, kteří se neúmyslně ocitli v situaci, v níž nikdy nechtěli být. Skutečnost je taková, že 43 % těhotenství v Evropě nebylo plánováno. Podíváme-li se na to, co můžeme jako společnost udělat lépe, abychom minimalizovali počet potratů, je zajištění lepší a snadněji přístupné kontroly porodnosti a to nejlépe zdarma a dále poskytnutí lepšího vzdělání.“
„Podle mého názoru je nejvyšším právem každé ženy mít možnost samostatně rozhodovat ve všech věcech souvisejících s početím, včetně potratů. A není nakonec klíčové, že si každý novorozenec zaslouží být milován?“