Ruská symfonická black/paganmetalová kapela původem z Novosibirsku WELICORUSS změnila své místo pobytu na Českou republiku. Že se jim zde daří a jazyk se učí velice svižně, napovídá zápal frontmana Alexeje Boganova a také fakt, že na otázky už odpovídal v češtině, která si žádala jen velmi mírnou korekci. Kapela momentálně funguje v nové mezinárodní sestavě, jejíž různorodosti hodlá v budoucnu využívat.
V Rusku máte poměrně rozsáhlou fanouškovskou základnu, proč ses tedy rozhodl přemístit se do České republiky? Je to poměrně malá země. Očekáváš, že je možné proslavit se zde tak, že budeš moci říci: „Celá země zná kapelu WELICORUSS!“? Hlavními důvody jsou nedostatek normálního showbyznysu v tvrdé hudbě a různost mentalit. První věc je podle mě očividná – je těžké se rozvíjet v prostředí, kde se všechno staví proti tobě. Druhá věc je v tom, že prodej CD nedává žádný smysl tam, kde tolik lidí stahuje hudbu z internetu. Lidé musí pochopit, že kapela nemůže dlouhodobě stavět pouze na svých vlastních prostředcích a na entuziasmu, i když jsme takovým způsobem přežili devět let. Navíc všechno vedlo k tomu, že přestěhování do Evropy pro mne byla poslední šance. Minulá sestava se úplně rozpadla kvůli různým zájmům členů kapely a ztrátě motivace. Vybral jsem si Česko, protože mi byla blízká mentalita obyvatel, jazyk a architektura. Navíc jsem tady už měl několik známých. Česká republika se rovněž nachází na velmi výhodné pozici z hlediska logistiky – je snazší vyjet na turné po celé Evropě.
Při cestě z Ruska je třeba mít vyřízeno vízum a mnoho dalšího papírování. Nastaly nějaké těžkosti se stěhováním? No, moc se mi o tom nechce mluvit, ale je to opravdu těžké. Abych si splnil svůj sen, musel jsem prodat většinu svého majetku v Rusku. Ale díkybohu jsme to s manželkou zvládli, a jak vidíte, už celý rok normálně hrajeme v nové sestavě tady.
Plánuješ v České republice zůstat delší dobu? Jak zvládáš jazykovou bariéru? Nevím, jak se bude můj život v budoucnu vyvíjet, všechno se rychle mění. Nicméně doufám, že všechno bude v pořádku. Opravdu mám Prahu moc rád. Jazyk se učím velice rychle, takže nemám žádný problém domluvit něco s organizátory a partnery v češtině – můžete se jich zeptat sami! (smích) Čeština je podivuhodná. Velmi připomíná staroruský jazyk a díky tomu se mi líbí ještě víc!
Jak bys srovnal ruskou a českou metalovou scénu? Metalová scéna v Rusku je teď velmi aktivní a různorodá. V poslední době vznikla spousta nových kapel, i když těch jedinečných je pořád jako šafránu. Ale ještě míň je těch, které se snaží vyjet za hranice svého okolí a koncerty v Evropě hraje opravdu jen málokdo. V Česku se koncertuje podstatně více, spousta kapel hraje po celém státě, ale z nějakého důvodu se zřídka vyjíždí do zahraničí. Co se týče jedinečnosti, jsou tady kapely, které mám opravdu rád – DESIRE OF SORROW, SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY a velmi se mi líbí MASTER’S HAMMER!
Název kapely pochází z historie. Nazývala se tak odnož revolucionářů v devatenáctém století pod záštitou filozofa Černyševského. Jaký je k tomu váš vztah? Cítíte, že je vaše hudba v něčem revoluční? Chceme, aby si lidé o naší hudbě mysleli, že je revoluční. Já taky! Na novém albu „Az Esm’“ jsme na tuto skutečnost kladli ještě větší důraz, týká se to především textů. Přál bych si, aby lidi vnímali náš název, spíše jako vnímají třeba Finntroll. Jako nějaké divoké chlapy z divoké Sibiře.
Jak již bylo řečeno, stejně jako název kapely, i texty mají blízko k filozofii a historii. Kdy ses začal o tyto záležitosti zajímat? Studoval jsi i něco spojeného s těmito obory? Ve skutečnosti tam není moc historie. Témata jsou pouze moje fantazie, emoce a filozofická zamyšlení. Nejsem vědec ani profesor, ale zkouším zkoumat okolní svět a filozofii, zvláště tu východní, pohanskou a okultní. Toto všechno prochází mým vědomím, nějak se barví a rodí se v nové písni.
Texty jsou zaměřeny i na přírodu. Je to nějak spojeno s tvým dětstvím? Příroda na mě působila vždy, nejen v dětství. Rád se procházím v lesech a hájích sám. Inspiruji se tak. Život ve společnosti kalí vědomí a děláš kvůli tomu trochu jinou hudbu. Když chci složit něco opravdu božského, tak pouze skrze přírodu.
Jste na scéně třináct let a za tu dobu jste nasbírali poměrně dost bývalých členů. Co bylo převládajícím důvodem jejich odchodu z kapely? Projekt existuje od roku 2002 a samotná kapela od roku 2005, což je deset let. Změna sestavy byla velmi častým jevem z různých důvodů. Nejčastějším důvodem byl styl, který kapela hraje, protože nebyl populární v Novosibirsku a bylo velmi těžké najít lidi, kterým by se líbil a kteří by jej chtěli hrát.
Pracovali jste na tomto albu v Rusku nebo už tady? Většina alba (cca 95 %) byla vytvořena a nahrána v Novosibirsku. Tady jsme dodělali a předělali nějaké chybějící tracky a kytarista vytvořil pár nových sól.
S novým domovem má kapela i nový line-up. Jak jste se dali dohromady a jaký máš z nové sestavy pocit? Jsem velmi spokojený se současnou sestavou. Kluci opravdu chápou a cítí hudbu, jsou plní energie a chtějí se projevit. Vidím jejich potenciál, talent a snažím se udělat maximum, aby nebyli zklamaní. S baskytaristou Dimitrijem Žicharevičem jsem se seznámil druhý den po mém příjezdu přes našeho společného kamaráda; kytaristu Gojka Mariče jsem potkal na kurzech češtiny a bubeníka Davida Urbana jsem našel přes internet.
Jak se dorozumíváte na zkouškách? Já, Dimitrij a Gojko ve většině případů mluvíme rusky. S Davidem mluvíme česky, protože už to všichni umíme. S Gojkem občas mluvíme anglicky. Mimochodem, on umí spoustu jazyků: srbsky, rusky, anglicky, řecky a momentálně už i česky.
Plánujete psát texty i v jiných jazycích? Ano, plánujeme v budoucnu použít několik nových jazyků.
www.welicoruss.net www.facebook.com/welicoruss www.welicoruss.bandcamp.com www.bandzone.cz/welicorussofficial