Nový Spark
venku od 31. října
Rozhovor: SYBERIA – Vzpoura názorů

Rozhovor: SYBERIA – Vzpoura názorů

Španělská formace nabízí na novém albu „Seeds of Change“ pěkně kořeněnou porci instrumentálního umění, jehož nosným tématem je souboj odvěkých rivalů – lidí a mocenských složek státu. V boji se jiskří, těla přetékají v proudech zvířených emocí, a vše si můžeme představit pod skutečným příběhem katalánského boje za svobodu v hudebním podání.

Text: Martin Kerek

Konceptem nového alba je konflikt – možná světového rozměru, jehož možná symbolický původ leží v písní „Bejrut“. V čem vás zaujalo libanonské hlavní město?

Dnešní Bejrút je rájem na zemi pro turisty. Krásné moře, útesy, dech beroucí architektura…, ale jde jenom o klam v rámci většího území zmítaného chaosem a terorizmem. Líbí se nám, jak právě tohle město vystihuje celé album a příběh plný kontrastů.

Řekl bych, že obal s člověkem, kterého pronásleduje běsnící dav vystihuje jistou symboliku alba. Před čím vlastně prchá?

Jde o útěk před temnou stránkou společnosti, k jehož zvýraznění jsme využili i ponuřejší barvy. Osoba zažívá vnitřní boj o udržení vlastní integrity, možná s cílem ochrany myšlenek, jakožto zdrojem – semínkem změny. Její vnímání světa není černobílé jako u zbytku řítící se masy lidí, je bohaté a barevné, plné vášně.

Píseň „Empire of Opression“ udeří melodickým a drsným průběhem. Žijeme ve světě mnoha autoritativních států, proč myslíš, že své místo dokážou obhájit i dnes v jednadvacátém století? Co pokládáš za jejich největší problém, a v čem by se měly změnit, aby se úroveň lidí pozvedla?

Politický světový vývoj je celkově znepokojující. Nejvíce protestujeme proti represi vůči vlastním názorům, které mnohdy mohou vést i do vězení. Je smutné kolik lidi prchá z domova za lepším životem, bez zjevného cíle a ochoty lidí je přijmout. Světový vývoj znovu nastartoval v té či oné zemi vzrůst fašistických stran, dokonce pronikajících do zákonodárných složek. Upřímně? Nejde vůbec o hezký výjev. Lidi musí být organizovaní, ulice jsou jejich bojištěm za základní práva. Hong Kong, Chile, Katalánsko, jsou jenom jiskry, které mohou vznítit velikou vatru.

Druhá skladba „Rough Hunt“ je opět jistým pojítkem s grafikou přebalu. Proč používáš zrovna slovo „hunt“ – lov?

Zajímavá otázka. Slovo lov, běžně používané v případě zvířat, bylo v minulosti rovněž spjato s honem na čarodějnice – jednak politicky, třeba během Nixonovy éry v USA, nebo ve středověku v jeho doslovném významu. Krom toho jde o poukázání na perzekuci protestujících na různých shromážděních. Bezpečnostní složky přistupují k lidem jako ke zvířatům.

Píseň „26 days“ má snad nejmysterióznější název, z kterého nedokážu usoudit, oč může jít. Přiblížíš mi číselnou symboliku?

Nemůžeme opomenout situaci v Katalánsku, která je ústředním tématem skladby, i když boje za fundamentální práva se odehrávají všude ve světě. Když španělská vláda nařídila intervenci vůči zřízení Katalánska s cílem najít znaky zpronevěry, nespočet obyvatel se připojilo k protestům. Osoby zodpovědné za mírové akce šly ale do vězení bez jakéhokoliv soudu. A to vše, po dvaceti šesti dnech.

Kde jste se pro novinku „Seeds of Change“ inspirovali hudebně?

Počátky každé práce sahají do zkušebny s cílem neohlížet se za předešlým materiálem, neotřelost je pro nás klíčová, i když jde o náročný proces, protože ve světě hudby již téměř vše bylo objeveno. Ve skladbách uslyšíš známky blackmetalových riffů, hodně jsme poslouchali kupříkladu DEAFHEAVEN. Pro stávající album jsme se rozhodli zakomponovat více syntetizátorů, pedálových efektů a zastřených basových rytmů. Z každého kanálu vzešlo něco, útržky idolů ISIS, CASPIAN, HARAKIRI FOR THE SKY, vše prošlo zajímavým mixem a vyvrcholilo v celistvé silné dílo.

Četl jsem, že je pro vás důležité pracovat až na hranu absolutní dokonalosti, což se z mého uhlu pohledu zdařilo. Která nová píseň se ti jeví jako nejkomplexnější?

S příchodem nového labelu Metal Blade vzešla i nová výzva a motivace s úmyslem stvořit nejlepší album. Hudba ti živobytí jen tak nezajistí, proto s každou nabídnutou šancí vyvineme stoprocentní odhodlání a vášeň. Vydavatelství podepsalo rovněž smlouvu s instrumentální formací IF THESE TREES COULD TALK, jejíž práce nám přišla jako velká inspirace. Samotný kompoziční proces byl těžký a lehký zároveň, protože nápadů bylo nespočet. Za téměř iluzorní se jevil konec písně „Seeds of Change“, která byla finalizována po pěti měsících. O to víc ji milujeme.

Zmínils „Seeds of Change“, která absorbovala nejvíce hudební energie. Co vidíš z pohledu lidstva jako návod, který by právě zasel zmíněné sémě změny k lepšímu?

Song má pozitivní vibraci a vyjadřuje naději lidstva. Hájí svobodu myšlení, různorodosti názoru. Velká změna, na kterou lidstvo čeká je právě v kritickém myšlení, aby každý přemýšlel za sebe a nepodlehl manipulaci a vlivu majority.

Na nadějný závěr nejspíš poukazuje i skladba „Shigir“. Jde o pradávnou dřevěnou sošku ze Sibiře?

Trefil ses. Většina závěrů děl je kladných a my nabízíme totéž, i když planeta je zmítaná neštěstím v každém koutě. Soška představuje idol starý 11000 let, jde o vyobrazení prehistorického člověka, znázorňujícího strach a obavy primitivní doby, v které se ocitnul a rovněž možný zárodek civilizovaného světa v nejdrsnější části světa. Představuje symbol restartu.

Nový Spark
venku od 31. října
Kalendář akcí
07.12. IGNITE, SLAPSHOT, THE DROWNS, THIS MEANS WAR
08.12. TERROR, NASTY, COMBUST
11.12. KREATOR, ANTHRAX, TESTAMENT
12.12. FIT FOR AN AUTOPSY, SYLOSIS, DARKEST HOUR, HERIOT
14.12. TARJA
15.12. TARJA
15.12. DYING FETUS, CHELSEA GRIN, DESPISED ICON, VITRIOL
16.12. TARJA
17.12. LIFE OF AGONY - UP CLOSE & PERSONAL UNPLUGGED
18.12. TARJA
A co FAKKER!?
logo
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace