Celý hudební vesmír se zatřásl poté, co kometa nazvaná „Nevermind“ dopadla na povrch rockové scény. Našminkovaný glam metal, do té doby vévodící rockové módě, dostal nečekanou ránu z milosti.
Objednejte si album Nevermind i stylový merch kapely v našem Sparkshopu
Miliony fanoušků si oblékly flanelové košile a obrátily zraky k Seattlu. NIRVANA se stala sopkou, jejíž výbuch uvedl do pohybu lávu dalších kapel, namátkou SOUNDGARDEN, ALICE IN CHAINS, PEARL JAM, STONE TEMPLE PILOTS a mraky dalších tvořících jedinečný zvuk nové alternativní scény. Deska „Nevermind“ poznamenala také epizodně budoucí zvuk do té doby arénových kapel jako MÖTLEY CRÜE, WARRANT, WINGER, DOKKEN, EXTREME, SKID ROW, a dokonce i DEF LEPPARD, jejichž „Slang“ je odpovědí na valící se vlnu ze Seattlu. Svět rocku se změnil, a to na dlouhou dobu. A jak píše v úvodu titulního článku tohoto čísla autor Milan Reindl: Do rockové hudby zakombinovali prvky punku, popovou strukturu skladeb a silné melodie, jež Kurt obalil pochmurnými a sebeironickými texty a s intenzitou uragánu je předával přes mikrofon. S jeho verši se ztotožnila tehdejší generace dospívajících. Rock se stal mainstreamem a grunge ovládl prodejní žebříčky. Aktuální kauza ohledně žaloby kojence z obalu nahrávky její odkaz jen podtrhuje.
Před třemi dekádami procházel rock a metal velkou revolucí a devátý měsíc vyšlo kromě „Nevermind“ hned několik zásadních desek, které rovněž způsobily senzaci. V aktuálním čísle dostávají velkorysý prostor alba PEARL JAM, RED HOT CHILI PEPPERS či SOUNDGARDEN.
V rubrice Galerie titánů se ke slovu dostává nefalšovaný titán Frank Zappa. V dnešní době naprosto chybí na rockové scéně podobný umělec, který by neustále dráždil, hrál tak zajímavou hudbu a měl tak velký intelektuální potenciál. Dnes žijeme v supermarketu a je nutné lidi začít budit. Text nemá ambici představit jeho život a dílo, ale zaměřuje se na Franka Zappu jako na historicko-kulturní fenomén, jímž dodnes bezesporu byl a dodnes pro mnohé je.
Nečekaný, dobrovolný odchod do rockového nebe otevřel prostor v rubrice Rockoví mohykáni pro Mikea Howea z METAL CHURCH. Další pravidelnou rubriku Ušní průplach opanoval Poly z domácí jedem a sarkasmem nasáklé party INSANIA.
Zářijové číslo je vskutku nabité silnými tématy. Za zmínku dále stojí rozhovory s JINJER, Deem Sniderem, WARLOCK, KK’s PRIEST, RAGE nebo producentem Nickem Raskulineczem.
V rubrice Holocaust Nightmare najdete materiály PATHOLOGIST, SEPULTURY nebo EX DEO.
Příjemné chvíle se Sparkem vám za celou redakci přeje Karel Balčirák.