Mozek BEHEMOTH Adam „Nergal“ Darski je zase pod palbou. V rodném Polsku byl obviněn na základě urážení náboženského cítění a bude se zpovídat ze svých činů před soudcovským stolcem.
Protože jsou vznesená obvinění vážnější než kdy dřív, založil sveřepý heretik společnost na obranu svobodného umění a prostřednictvím crowdfundingové kampaně vybral téměř okamžitě potřebnou částku. V rozhovoru pro Spark Nergal s filozofickou ostrostí vysvětluje, jak jsou v současném Polsku rozdány karty a proč dává Českou republiku svým soukmenovcům za příklad.
Merch BEHEMOTH seženete v našem Sparkshopu
„Obecně vnímám, že svět velmi vyměknul, zvážněl a stal se přehnaně politicky korektním. Je to naše Achillova pata. Nacházím jen velmi málo místa pro jistý druh humoru nebo pro kritiku a další vyjádření, která tvoří základ demokratických pravidel, tedy svobody slova. Jak může svoboda slova urážet jiné lidi? Problém není v tom, že si můžeš o svém prezidentovi říkat, co chceš. Problém je, že prezident není schopen kritiku přijmout. Nemám problém se střetávat s katolíky v Polsku, protože oni jsou většina a já jsem v menšině. Takový je stav věcí a já ho akceptuji. Ale katolická církev a její symboly jsou veřejnými entitami, nikdo je nevlastní. Stejně tak je prezident veřejná osoba a vlastně i já, Nergal. A jelikož jsem veřejná entita, vždy se mi dostane určité kritiky, se kterou se budu muset veřejně vypořádat. Stejně tak se s ní musí vypořádat církev nebo politici. Když jsi soukromá osoba, pak je to jiná písnička. Jakožto veřejného činitele máš právo mě kritizovat za mé výroky, mou hudbu nebo cokoli a já jsem si toho vědom a vypořádám se s tím. Podstata kritiky ve veřejném prostoru je přirozeně zakořeněna a nelze ji vymýtit.“
„Problém nastává, když se někteří lidé identifikují jako katolíci a celé své bytí upnou k víře a zároveň jsou velmi měkcí a bezpáteřní. Když máš silnou páteř a jsi nábožensky založený, pak mou kritiku přijmeš jako chlap. A když to nezvládneš, pak jsi slaboch a měl bys pracovat na své etické a morální páteři, protože ty máš problém, ne já. Já si taky musím vyslechnout mnohé a musím být silný, abych kritiku vstřebal. Problém mají ti, kteří ve jménu korektnosti haní komiky s drsnějším humorem a chtějí je zrušit. To nelze připustit, protože pak už nemluvíme o demokracii.“
Kompletní rozhovor najdete v červencovém Sparku.