Táborští MERESIEW se postavili na nohy přímo na ruinách někdejších trhrashmetalistů CERBERUS a je to znát. Byť v nové éře převládá hardcore, thrash metalový základ stále ctí. Po více méně rozpačitém EP „Do zdi jít“ to vypadalo, že se MERESIEW z hlubin undergroundu k jeho vyšším patrům nevyhrabou. Co by to ale bylo za kapelu takového jména, aby se nehrabala vpřed a vzhůru? Aktuální debutové album „Vlastní svět“ je totiž ranou přímo do černého. Jakoby vůle žít vytryskla a stravovala všechen zmar a bolest. Jaký tedy je svět MERESIEW? To odhalí baskytarista Marthas.
Venku máte album „Vlastní svět“. Je to hardcore jako řemen, tu a tam pokukující k thrash i death metalu. Jaký vlastně je svět MERESIEW? MERESIEW je uskupení jedinců s absolutně rozdílnými povahami a zájmy. Vesměs posloucháme i rozdílnou muziku která nás pochopitelně ovlivňuje. A proto se v naší tvorbě objevují prvky jiných stylů. Je málo kapel, na kterých se shodneme. A přesto vše klape na sto procent. Nemáme vytyčené žádné extra cíle, prostě nás baví hrát. Chceme hrát hodně a i nadále se pohybovat v této subkultuře. Máme i vyjasněnou otázku obsahu textů. Chtěli jsme se vyvarovat pro nás laciných témat nadávání na cokoliv. Texty MERESIEW se zamýšlejí nad lidskými povahami. Ty doposud všechny napsal Spadis.
Pokud mne sluch neklame, ubrali jste na užívání samplů a naopak jste nakopli kytary. Popravdě, líbí se mi to… Od samplů jsme ustoupili ihned po vydání EP „Do zdi jít“. Po pravdě jsme ani na koncertě samply nepoužili, jen ve dvou případech použili klávesy. To, že tudy cesta nevede, jsme pochopili poměrně brzy po vydání EP. Byl to experiment, který jsme si chtěli vyzkoušel, ale nesplnil naše očekávání.
První věcí, kterou jste pustili do éteru, byla skladba „Vracej“. Bylo vám hned jasné, že reprezentantem bude zrovna tahle skladba? No úplně hned jasné to nebylo. Těch kandidátů na první představenou skladbu která by představila novou desku bylo víc. Vzplanula vášnivá debata a po krvelačném boji byla zvolena právě skladba „Vracej“. Vždy se nějak dohodneme.
Album má doslova brutální zvuk, což je oproti EP „Do zdi jít“ razantní změna. Zaměřili jste se na to? Cíl byl udělat hutnou desku a moc to nepřeplácat. Věnovali jsme výrazně více času přípravě a předprodukci. O náběry se postaral Luboš Kocourek v táborském studiu Kocis Sound. Pro mix a master jsme na doporučení kamaráda oslovili Martina Lindu. Ve skladbách „Sobě“ a „Vracej“ nám zahostoval zpěvák ze spřátelených F.O.B. Mára Dostál. To že s toho vylezlo to co vylezlo překvapilo i nás samotné.
MERESIEW vznikli defacto na troskách thrash metalových CERBERUS. Jak moc jste po těch letech zase chtěli vsednout do podzemky undergroundu? Co bylo impulsem? Chtěli jsme si jen zabrnkat. Původně jsme plánovali jen na občasné jamy. Letitá pauza se projevila na instrumentálních dovednostech některých členů. A tak se z jamů stali zkoušky a nějak se to zvrhlo v regulérní kapelu. Přes pár experimentů jsme to dotlačili do dnešní podoby. Pobyt na koncertních pódiích nás baví víc a víc.
Oproti CERBERUS, který stál na tradičních thrash metalových základech, jste se pod hlavičkou MERESIEW pustili do hardcore. Kde se ten přerod stal? Cítili jste, že hardcore je pro vás dnes to pravé? Na počátku jsme s MERESIEW hledali tvář a styl kam se vrtnout. A začali stavět na odkazu CERBERUS. Stoprocentní odklon k hardcoru přišel s příchodem Spadise za mikrofon MERESIEW. Možná, že svůj podíl na této změně má i věk. Myslíme se, že hardcore je pro nás to pravé. V této sestavě nám to sedí a věříme, že dlouho sedět bude.
Tuším, že někdy v letech 2008 až 2011 jste nejenom koketovali s myšlenkou obsadit mikrofon ženským vokálem. Proč to nakonec neklaplo? A existují z té doby nějaké záznamy? Ta myšlenka vznikla ještě počátkem 90 letech v CERBERUS, ale nedošlo k její realizaci. V té době nás bavili zpěvačky jako DORO a nebo Sabina Classen z HOLY MOSES. Určitým způsobem nás ženskej vokál fascinuje i teď. K pokusu o realizaci tohoto nápadu jsme se pustili v MERESIEW. A tak jsme vyzkoušeli tři holky, ale vždy tam něco chybělo. Je hodně těžké najít kvalitní zpěvačku pro tvrdší styly. Padlo rozhodnutí, že třikrát a dost. Oslovili jsme Spadise který v té době ukončil činnost v kapele BORN IN COMEDY. A jestli existuje nějaký záznam z té doby? S poslední holčinou jsme natočili demo „Zastav se a koukej“ z roku 2011. Ale to byla konečná. Tuším, že v nějakém starém počítači by se to našlo, ale k zveřejňování to není ani omylem. Oficiálně existuje jen přezpívaná verze Spadisem, který to předělal po dvou týdnech v sestavě MERESIEW.
Svůj styl s nadsázkou zvete ratata core, zároveň doufáte, že zůstanete v tomto směru ojedinělí. Jaké jsou poznávací znaky ratata core? Máš pravdu, že je to s nadsázkou. Vzniklo to kdysi na nějaké akci, když jsme byli dotázáni co hrajeme. My řekli, že to nevíme. Tato odpověď dotyčnému nestačila a chtěl podrobnější specifikaci. Jelikož spolupracujeme s občanským sdružením RATATA, tak někdo plácnul, že hrajeme ratata core, jelikož máme vše ratata. A tak se tohoto stylu křečovitě držíme.A jaký jsou poznávací prvky ratata coru? To nevíme. Stejně jako nevíme jakej je rozdíl mezi jednotlivými styly metalu a hardcoru. Rozdělujeme muziku na dobrou a na špatnou.
Pořádáte i zavedený RatataFest, který se loni poprvé uskutečnil i v „rodném“ Táboře. Jak ovlivňuje život v kapele? Ratata fest pořádáme od roku 2008. A se vznikem o.s. RATATA se k němu přiřadili i menší akce, které v názvu obsahují název RATATA, např. vánoční RATATA HELLIST CHRISTMAS. Všechny tyto akci pořádáme z důvodu výměny koncertů s jinými kapelami. Bez tohoto se dnes obejde jen málo kapel. Organizování čehokoli zabere spoustu času. A jelikož děláme i ty menší akce, tak se to nedá asi ani vyjádřit časově. Vše se vždy rýsuje celý rok. V plánu je udělat Ratata fest dvoudenní a větší. Z menších akcí ponechat jen tu vánoční.
V roce 2012 jste vydali EP „Do zdi jít“. Nechci být uštěpačný, ale jak se na tento počin díváte zpětně? Všechny věci mají svůj smysl a důvod. A proto se i na toto EP koukáme pozitivně. Jelikož tady došlo k přelomu v našem stylu, samply jsme si vyzkoušeli a zjistili, že tudy cesta nevede. A začali hledat formu, jak určitou masivnost muziky natlačit do kytar. Toto EP bylo točeno spíše jako demo, točili jsme ho jen ve zkušebně a i to je na tom znát. Ale hudebně tam jsou nápady, který bychom dnes po dvou letech uchopili jinak. Takže smysl mělo. Jediné co je jisté, že v MERESIEW nikdy nedojde k zařazení dechové sekce. Žádnej ska core neplánujeme. Tento styl je volnej. (smích)
Sestava: Spadis (zpěv), ROOSTA (kytara), Marthas (baskytara), Roman Táfl (bicí)
Diskografie: 2012 – Do zdi jít 2014 – Vlastní svět