Zpěvák SABATON Joakim Brodén byl včera bez jakéhokoliv oficiálního prohlášení vyřazen z Českého slavíka. Odeslané hlasy fanoušků nenávratně propadají. Karel Gott může nyní v klidu znovu obhajovat titul.
Joakim Brodén způsobil v mainstreamové soutěži minulý rok velký rozruch, když se dostal na páté místo a porazil například Richarda Krajča, Daniela Landu či Aleše Brichtu. Mainstreamová nehudební média několikrát jeho jméno zkomolila či udělala ze SABATON Němce. Mnoho lidí si proto letos přálo, aby se Joakim, který drží české občanství a šíří jméno Karla Janouška a hrdinství Československa za okupace po celém světě, dostal ještě výše. Leč byl nečekaně a narychlo ze soutěže vyřazen.
Na dotaz agentury Pragokoncert, proč se tak stalo, obdrželi odpověď, že došlo k pozměnění pravidel. „Již nestačí, aby umělec byl občanem České republiky, ale musí působit na české scéně jako mateřské. Jméno Joakima Brodéna zůstalo v nápovědě hlasovacího formuláře nedopatřením,“ podává zprávu Pragokoncert.
Pojďme se nyní krátce podívat na soutěž jako takovou. První a naprosto očividný fakt je strnulost a setrvačnost, které je v soutěži všudypřítomná. Vtipů na Karla Gotta, který to letos opravdu nečekal je celá řádka a Lucie Bílá taky žezlo už dlouho nedala z ruky. Pořadí prvních čtyř zpěvaček v letech 2016 a 2015 je neměnné, Karel Gott a KABÁT rovněž obhájili. Lze říci, že se v malém českém rybníčku neustále točí dokola stejná hrstka jmen a jakýkoli underground či alternativa nemají šanci výrazněji promluvit do konečného pořadí.
Druhým momentem je klesající zájem lidí o soutěž jako takovou. Systém hlasů byl již před dlouhou dobou vyměněn za bodový systém, kdy každý hlas udílí tři, dva a jeden bod. Jestliže tedy Karel Gott získal jakožto vítěz minulý rok 36 934 bodů, neznamená to, že dostal tolik hlasů. Jelikož však soutěž nikde neuvádí, kolik dostali jednotliví interpreti hlasů, můžeme jen odhadovat. Známé jsou ale celkové počty a v roce 2014 bylo všech kategorií soutěže zasláno 131 991 hlasů. Když to srovnáme se sledovaností, kterou TV Nova vyčíslila na 1,588 milionu, je zde zjevný rozdíl.
Třetím momentem jsou skandály a kontroverze, se kterými se soutěž potýká i přes přejmenování a zbavení se nálepky hlásné trouby oficiální normalizační kultury. V roce 2013 bez jasné opory v pravidlech neuznala vítezství rappera MC Řezníka, ačkoli získal nejvíce hlasů v kategorii Hvězda internetu. Organizátoři nejdříve dlouho mlžili a pak posléze jako důvod uvedli násilnou a vulgární tvorbu MC Řezníka. Ten se jim za to odvděčil trvale vyhlašovanou nenávistí v písních „Pořád jenom hate“ a „Pořád jenom hate 2“. Oproti tomu pravidelně vysoká umístění kapely ORTEL, jejíž zpěvák má neonacistickou minulost a spojuje se s extremistickými politickými uskupeními, organizátorům nevadí.
Vraťme se zpět k důvodu vyhození Brodéna. Argument, že nepůsobí na české scéně jako na mateřské, je vskutku hodný moderní, otevřené a umělecké soutěže. Inu, pokud nevystupujete pouze mezi Krásnou u Aše a katastrem obce Hrčava, do Slavíka nesmíte. Ještěže Karel Gott už nejezdí do Hannoveru. Nemluvě o tom, že zde jenom letos hrál SABATON třikrát a jejich pražský koncert před více než 12 tisíci lidmi byl jejich největší headline show v kapelní historii. A alba se samozřejmě prodávají v každém obchodě s CDčky. „The Last Stand“ zahájilo prodeje na první příčce prodejnosti všech alb v České republice.
Pokud z tábora Slavíka nezazní jasné a v pravidlech ukotvené důvody (Brodén byl vyřazen nepochopitelně uprostřed hlasování), otvírá se velký prostor spekulacím a teoriím. Spark je dalek takovýchto dohadů, nicméně tato kauza jen ukazuje na uprděnost, strnulost a absolutní nedostatek sebereflexe této části mainstreamové kultury. Soutěž jako takovou definitivně degraduje jako každoroční zbytečné defilé stále stejných (často normalizačních) tváří, sponzorů a korporátních peněz.
Český slavík Mattoni zajímá stále méně lidí a po této kauze by už neměl zajímat nikoho, kdo má rád kulturu vyšší než zábavové samohrajky, mrtvolné zpěvy z dob dávno minulých a amorfní, bezpohlavní prorežimní pop.
Joakimovo prohlášení na FB si můžete prohlédnout zde.