Peníze. Vše se točí kolem nich. Potřebujete je pro běžný život a i tehdy, když si chcete dopřát trochu zábavy. Možná jste si dělali bilanci vašich příjmů a výdajů a zjistili jste, že na tom nejste úplně nejlíp. Co se s tím dá dělat? Třeba požádat v práci o přidání. Nebo zkusit odhalit mezery, kterými vám možná peníze zbytečně odtékají. Jak lze ušetřit na běžných výdajích?
Jak vyjít s tím, co máte? Mít dostatečný příjem není jen tak. A je jedno, jestli jej máte sami pro sebe nebo z něj financujete i rodinu. Pokud si nevyděláváte dost, možná je čas změnit práci. Ale ne vždy je to tak snadné. Navíc například studenti nebo důchodci nemusí mít takové možnosti. Jak tedy vyjít s příjmem, který právě máte? Šetřením.
Potraviny Mezi nejběžnější výdaje patří ty za potraviny. Ale i za ně se dá ušetřit. Například, když budete kupovat ve slevě, nebo se naučíte zužitkovat všechno, co máte v lednice. Prostě nic nevyhazovat, ničím neplýtvat. Eliminaci plýtvání zajistí i správné ukládání potravin. Potraviny s kratší dobu trvanlivosti by například měly být v lednici umístěny více na očích.
Obědy v práci Výrazné zdražení hlásí i restaurace. Když si dopřáváte takové jídlo jednou za čas, určitě to vaši finanční situaci neohrozí, ale pravidelné stravování v restauracích už tak levné není. Hodí se proto nahradit všechny nebo alespoň některé drahé obědy připraveným jídlem z domova. Obědové krabičky jsou docela populární a řada lidí si tak připravuje jídlo nejen podle své chuti či podle své diety, ale i jako úsporu financí.
Energie Bolavým místem řady lidí jsou výdaje za energie. Především za topení. Možností, jak v tomto ohledu hledat úspory, je například nepřetápění, nezakrývání topných těles nábytkem ale ani prádlem. Co se týče spotřeby vody, její množství můžete ovlivnit třeba kratším sprchováním. Nebo tím, že vždy vypnete kohoutek, když si čistíte zuby. Či tím, že snížíte objem splachované vody na toaletě.
Snížit výdaje za energie můžete také srovnáním cen elektřiny a plynu . Porovnáním nabídek od různých dodavatelů získáte možnost nalézt nejvýhodnější ceny a tarify, což vám umožní efektivně spravovat své náklady na energie a dosáhnout úspor ve svém rozpočtu.
Domov a pojišťovny Významný výdajem domácnosti jsou i pojištění. Například pojištění za domácnost. To je třeba pravidelně kontrolovat a provádět revize podle aktuálního stavu. Protože dům na jednu stranu stárne, na druhou do něj investujete třeba formou výměny oken, zateplení, výměnou střechy nebo fotovoltaickou elektrárnou. Pozor si proto musíte dát na přepojištění i podpojištění nemovitosti. • Přepojištění zbytečně zatěžuje vaši peněženku tím, že platíte vyšší pojistné, než musíte. • Podpojištění nastává ve chvíli, kdy je stanoven pojistný limit nižší, než je hodnota nemovitosti. Při poškození a uplatnění pojištění pak pojišťovna zkrátí plnění o procentní podíl odpovídající podhodnocení.
Povinné ručení Podobným způsobem můžete ušetřit hodně peněz, když si budete k výročí pojištění povinného ručení za automobil dělat nové srovnání nabídek. Povinné ručení patří mezi nutné platby, ale pojišťovny nabízí rozdílné podmínky. Proto můžete stejné povinné ručení dostat každý rok za jinou cenu. A klidně i nižší.
Ekologicky a levně Velkým trendem poslední doby je snaha o udržitelnost. Projevuje se v přístupu běžných lidí k běžným věcem. Například: • Použité oblečení – do módy se opět dostávají second handy, které nabízí již nošené oblečení za výrazně nižší ceny. Kromě toho, že zde ušetříte, recyklací pomůžete i přírodě a mimo to zde jistě objevíte neokoukané kousky. • Domácí čisticí prostředky – ekologicky a levně můžete doma uklízet. Například jedlá soda pomůže s odstraňováním usazenin, ale také zápachu, ocet odstraní vodní kámen a zároveň působí jako desinfekce atd. • Osobní dárky – velkým zásahem do domácího rozpočtu mohou být i oslavy narozenin, svátků nebo třeba Vánoce. Než kupovat nějaké zbytečnosti, stojí za to zamyslet se nad něčím originálním a vyrobit nějakou upomínku ručně.