Rusko už v reakci na jeho vojenskou invazi na Ukrajinu opustilo víc než 300 nadnárodních firem a restrikce se začínají projevovat už i v hudební branži. Krom odsuzujících reakcí či slov podpory už někteří muzikanti podnikli aktivní kroky omezující ruskému publiku přístup k jejich tvorbě, ale přidávají se také přední firmy.
Například PINK FLOYD oznámili, že z digitální distribuce v Rusku a Bělorusku stahují svoji diskografii „od roku 1987“ a taky veškerá sólová alba Davida Gilmoura. Rovněž není bez zajímavosti počin Rogera Waterse, který na sociálních sítích obsáhlým otevřeným dopisem odpověděl devatenáctileté ukrajinské fanynce Alině, která ho na Facebooku vyzvala k reakci coby člověka, „který napsal tolik protiválečných textů“. Waters ve své reakci vyjádřil znechucení nad Putinovým jednáním a jedním dechem odsoudil „politické gangstery“ celého světa od Bushe, přes Blaira až po Perese a vyzval k boji proti nim: „Můžeme jim říct, že nebudeme součástí jejich obscénních hrátek o moc a bohatství na úkor druhých. Můžeme jim říct, že naše rodiny pro nás znamenají víc než všechny peníze světa.“
Co se týče přední streamingové platformy Spotify, ta zůstává v Rusku aktivní, nicméně omezuje část svého byznysu a přistupuje ke kontrole obsahu. Od začátku invaze už prý její administrátoři smazali vedle prokremelské propagandy několik desítek nenávistných playlistů (Soundtrack pro invazi na Ukrajinu, Muzika tvrdší než ruská atomovka, apod.) a krom toho pozastavuje v Rusku veškeré finanční operace. Finanční ředitel Spotify Paul Vogel uvedl, že firma v regionu „přerušila veškerou monetizaci“ čili zastavila veškerou inzerci a nemá ani žádné příjmy z prémiových účtů. Dle všeho však držitelům práv za streaming hudby v Rusku dál platí s tím, že náklady na zrušení monetizace přenesla na vlastní bedra. Dle Vogela se ruský trh na celkových tržbách Spotify podílí pouhým 1 %, takže omezení služby by pro firmu nemělo mít zásadnější negativní dopad, přestože šéf firmy Daniel Ek v minulosti o Rusku hovořil jako o trhu s „obrovským potenciálem“.
Zatím poslední zásah, který ještě víc ruským posluchačům omezí přístup k oblíbené muzice, musí řešit ruské streamingové služby Yandex.Music a VK Music. Od nového týdne jim totiž nejsou přístupné nové nahrávky západních vydavatelů, kteří už dříve podpořili sankční kroky proti Rusku, jmenovitě jde o giganty Universal, Warner Music a Sony Music.