Máte rádi cyberpunk? A co takhle když ještě navíc zfúzuje s melodickým black metalem? Právě takové kombo si pro vás totiž chystá českobudějovická smečka DESIRE FOR SORROW v rámci svého nového alba „Visions“, které vyjde u MetalGate Records začátkem května.
Nástupce úspěšného debutu „At Dawn of Abysmal Ruination“ vzniká jakožto koncepční album, tzn. obsahující jednotící narativ rozprostřený mezi jednotlivé skladby, kterých bude celkem devět, a právě zde se skrývá onen zmíněný cyberpunkový element. Děj alba „Visions“ své posluchače totiž zavede do budoucnosti, konkrétně do bodu, kdy se lidstvu povedl vskutku majstrštyk, a to konečně zvítězit nad smrtí! Byl totiž vynalezen prostředek, který člověku dává nesmrtelnost. Na jednu stranu to zní skvěle (ostatně, kdo z nás někdy nezatoužil po tom, prodloužit si existenci ad infinitum), ovšem jelikož cyberpunková budoucnost je spíše dystopická než utopická, ani v tomto případě to není tak růžové, jak se může zdát.
Předně nesmrtelnost je pouze pro ty, kteří si onen zázračný prostředek mohou dovolit, což nevyhnutelně štěpí společnost na dva tábory, mezi nimiž logicky vzniká eskalující pnutí.
Ale i sami nesmrtelní musí čelit novým úskalím. Čas a křehkost bytí náhle nic neznamenají, což má zásadní dopad na vnímání existence jako takové, jelikož tato pro ně ztrácí svoji původní hodnotu a smysl. Vezmeme-li tezi německého filozofa Martina Heideggera, že bytí ve světě je bytím ke smrti, tedy, že smrt de facto definuje naši existenci ať si to uvědomujeme nebo ne, a vyřadíme-li tuto konečnou stanici z rovnice, je vůbec něco významově stejně zásadního, čím lze smrt nahradit? Pokud zmizí ona existenciální urgentnost daná tím, že nic netrvá věčně, jak se vyhneme stavu, kdy na ničem prostě už nezáleží?
K jakému závěru se příběh „Visions“ dobere prozrazovat nebudeme, ale můžeme s klidem konstatovat, že pokud se do děje alba opravdu ponoříte, rozhodně nebudete mít nouzi o podněty k zamyšlení.
Ještě dodejme, že tuto cyberpunkovou linii bude odrážet i vizuální pojetí desky, které tvoří mezinárodní grafické studio All4Band. Druhou stranou téže mince je pak vlastní soundtrack, jemuž dominují pro DESIRE FOR SORROW charakteristické ostré riffy a rozmanité klávesové kompozice. Nad jeho produkcí bdí brněnské studio Sonidos, kde se materiál nejen nahrával, ale též zde proběhne jeho mix a mastering.