Před nedávnem nám do redakce došel zajímavý dopis od čtenáře Marka z východních Čech. Hodnotí v něm úroveň KISS speciálu a nám přišlo zajímavé se s vámi o jeho recenzi na časopis podělit. Markův text necháváme bez redakční úpravy.
Příjemné čtení a kdybyste měli názor, připomínku, pochvalu či kritiku, neváhejte psát na balcirak@spark-rockmagazine.cz
Spark KISS speciál seženeš zde
Tak se mi po mnoha letech dostal do ruky časopis SPARK, a shodou okolností jeho speciální vydání. Pln očekávání jako malý kluk před vánočním stromečkem jsem posvátně rozbalil. Přiznám se, že je to více než 20 let, co jsem tento časopis četl jako pravidelný čtenář.
První věc, která mne zarazila, je cena. Samozřejmě chápu, dávno tomu jsou časy, kdy se za jedno číslo z roku 1994 dalo 25 Kč. Když se to však porovná s dosavadním inflačním růstem, tak musím říct, že to s aktuální cenou 99 Kč za časopis není zase tak špatné a tato cena je prostě adekvátní :-) Grafická podoba a formát časopisu (A4) se však za ta léta prakticky vůbec nezměnila. Po úvodní stránce s fotkou KISS následuje předsádka s reklamou na kvalitní reprosoustavu – reklamy jsou dnes nezbytné a musím konstatovat, že to k hudebnímu byznysu logicky patří. Tematicky hudebně laděné reklamy jsou v případě tohoto speciálního vydání soustředěny pak kupodivu až na zadní předsádku a zadní stranu, faktickým obsahem čísla jsou opravdu jenom KISS a KISS :-).
Ale hezky po pořádku. Speciál Sparku věnovaný tentokrát kapele KISS splňuje veškeré náležitosti pro tento typ média a žánru. Po úvodním slovu šéfredaktora se pak celé číslo zaobírá předmětem zájmu (kapelou KISS) ze všech možných a nemožných (i nečekaných) úhlů pohledu. Zcela logicky je podchycena historie, tedy první krůčky kapely, formování sestavy, směřování ohledně stylu produkované hudby. A také peripetie kolem názvu kapely, málokdo dnes ví, že se kapela ve svých úplných počátcích honosila názvem Wicked Lester. Po tomto úvodu je gró tohoto vydání časopisu věnováno logicky nejvýznamnějším jednotlivým členům, Genem Simmonsem a Paulem Stanleyem počínaje a Ericem Carrem konče. Co obzvláště zatraktivňuje čtení, je fakt, že článek s dotčenou megahvězdou je vždy vvšperkován nějakým chytlavým příběhem nebo je variantně měněna forma – uvedeny jsou ať už třeba krátké „novinové výstřižky“ ze života hvězd nebo je důkladněji podchyceno související téma – třeba využití pyrotechniky a efektů, KISS ve filmu a v divadle, KISS a jejich vztah k armádě. Velmi zajímavé jsou pak informace o tom, kolik brand KISS v podstatě vydělal v byznysu. Tato zajímavá „podtémata“ oproti standardní formě podávání informací působí osvěžujícím dojmem a plní hlavní účel - čtenář musí být přeci zaujat ;-).
Samozřejmě co nesmí chybět – uvedení diskografie kapely, která je zde logicky uvedena chronologicky vždy s krátkým popisem a hodnocením alba… ;-). Co je rozhodně čtenářsky zajímavé, je uvedení osobních názorů na jednotlivá alba od hlavních aktérů, tedy členů kapely, Genea Simmonse a Paula Stanleyho.
Uprostřed aktuálního čísla nechybí vložený plakát, jehož umístění na zeď v pokoji dospívajícího puberťáka tak, jak tomu bylo běžné dříve, už dnes asi jaksi nefrčí… ;-) Zpátky k textu. Zajímavě působí i interakce členů kapely s okolním hudebním šoubyznysem, takže se dozvíme, jaké vztahy měli třeba s Axlem Rosem a Slashem z Guns´n Roses, Jamesem Hetfieldem z Metalliky apod.
V rámci všeobsáhlosti a podchycení čtenářova zájmu je také uvedeno, kolikrát hráli v Česku. Bezesporu čtenářsky zajímavým spektáklem informací je sestavení žebříčku 30 top songs. No, a na úplný závěr uvedení 10 nejpeprnějších informací jenom podtrhuje tuto mini-encyklopedii věnovanou kapele KISS. Tak která banda bude tím příštím „tahákem“? ;-) Sám si k textu dovoluji doplnit informaci víceméně související, byť asi ne úplně vhodnou, ale každopádně zajímavou. V naší republičce za bolševika nesměla vůbec o KISS proběhnout ani zmínka, vždyť také naší úžasní soudruzi si nesprávně vyložili už jenom samotný, lehce sezkratkovaný, název kapely jako Kinder SS. K označení evokovalo i grafické provedení double S. Tož tak :-)))
A ještě poznatek na úplný závěr mého hodnocení. Před 20-30 lety bylo výrazně těžší získat jakékoliv informace o čemkoliv, třeba o kapelách, o kterých jste chtěli psát, internet byl teprve v plenkách, a dostupné byly z převážné části právě informace z časopisů. Každopádně tato forma vydání časopisu zaměřená encyklopedicky na jednu kapelu je čtenářsky zajímavým zpestřením a stoprocentně potěší skalní fanoušky dotčené kapely. :-)