Dnes přesně na den slaví americká heavymetalová legenda výročí vydání bezejmenného prvního alba, které získalo v Americe hned zlatou desku. Kapela zamířila ihned mezi elitu tvrdé muziky.
Druhá deska kultovního spolku se pravidelně umísťuje na špičkách výběrů nejlepších metalových alb všech dob. Oproti zuřivému debutu „Kill ‘Em All“ přináší některé nečekané momenty.
Deska vyšla v době, kdy ještě švédští muzikanti nebyli zdaleka tak populární jako dnes. Svou třetí řadovku tehdy protáhli vodami prog metalu, stejně jako turbulentního grindcoru.
Prvotina NY hardcore punk veteránů „Blood, Sweat and No Tears“ naznačila ostrost jejich cesty. Devatenáct šlupek jako zvon vměstnaných do necelé půlhodiny baví mocně i po letech.
Nepřekonatelný rarach Ronnie James Dio udělal se svou bandou a jejich druhou deskou díru do světa. Nahrávka se stala nakonec v USA platinová a sklidila nadšené recenze dobových magazínů.
Bezejmenná deska, která představila kapelu šílenců z Iowy, znamenala průlom a počátek kultu, který dnes dorostl gigantických rozměrů. Shodou okolností se za pár týdnů kapela vrátí s čerstvou novinkou.
Německá thrashová kultovka oslavila tento týden třicet let od vydání svého čtvrtého alba. Dodnes uznávaná fošna byla první, kterou Mille a spol. vyjeli natočit mimo své rodné Německo.
Včera jsme si připomínali start grungerů z NIRVANY, dnes vzpomeňme zrod punkrockového kultu, který na rozdíl od rozervanců ze Seattlu přetrval a dodnes plodí nové desky. I když poslední řadový kousek už má slušné vousy.
Grungová ikona zahájila přesně na den před třiceti lety svou krátkou, ale intenzivní kariéru. Nový hudební směr si okamžitě podmanil zástupy fanoušků a album dosáhlo téměř na dvojnásobnou platinu, tedy dva miliony prodaných desek.
Možná nejzásadnější deska v diskografii SODOM vyšla přesně před třiceti lety. Německým muzikantům jejich třetí album naprosto změnilo existenční klima a otevřelo jim dveře mezi extrémní elitu.
Sedmá řadová deska maskovaných bouráků přinesla zlom. Poprvé v kariéře kapely nenahrávali album všichni původní členové. Peter Criss byl tehdy už jednou nohou mimo slavnou kapelu.
Osmé studiové album kapitánů amerického heavy metalu přineslo deset štiplavých kousků jak ran bičem. Spadá do období, kdy se v kapele na nějaký čas opět objevil kytarový mohykán Chris Holmes.
Kanadsko-americký kytarista se připojil do slavné kapely opět po dvaceti letech, aby společně s Robbem Flynnem a dalšími pamětníky oslavil vydání přelomové první desky „Burn My Eyes“.
Kdo z pamětníků by neznal skvost v podobě brutálního alba „Altars of Madness“? Prvotina blasfemických nactiutrhačů z Tampy patří mezi nejvzácnější deathmetalové kousky.
Irská kultovka na pomezí blues rocku a hard rocku okouzlila svět svou devátou studiovkou přesně před čtyřiceti lety. Deska vznikala částečně v Paříži a částečně v Londýně.
Debut u velké společnosti, a celkově třetí deska SEPULTURY, vznikala ve velmi skromných podmínkách, přestože před jejím vznikem vyjednal Max Cavalera pro kapelu dlouhou smlouvu na sedm alb.
Ikonické album neméně proslulé heavymetalové úderky oslavilo před pár dny vousaté a kulaté výročí. Přineslo světu stejnojmenný titulní hit, který se stal stálicí playlistu Lemmyho a spol.
Druhá studiová deska vyšla na chlup na den přesně před čtyřmi dekádami. Zběsilý čas letí, ale ducha desek nemá šanci smazat. Navíc tohle album bylo dokonce pětkrát platinové doma v USA.
Časostroj cvaká jako zběsilý a obelstít nelze. Albová trojka power/thrashových kouzelníků z Kalifornie byla výjimečná nejen svým silným obsahem, ale také citlivou výměnou vokalisty.
Debut německé heavymetalové legendy je hodnocen poměrně rozporuplně nejen samotnou kapelou, ale i širokou veřejností. Přesto mu patří v diskografii legendy své pevné místo.